Boje nam služe kako bismo postigli ugođaj u prostoru. Bez obzira radi li se o stambenom ili poslovnom prostoru, boje određuju karakter i izgled prostora.
Za početak neke osnovne informacije o podjeli boja.
Razlikujemo osnovne/primarne boje (crvena, žuta, plava), izvedene/sekundarne boje (zelena, narančasta, ljubičasta) i tercijarne boje koje nastaju miješanjem jedne primarne i jedne sekundarne boje.
Također, boje dijelimo na tople boje (žuta, narančasta, crvena) i hladne boje (zelena, plava, ljubičasta) te na boje koje su jedna prema drugoj u komplementarnom kontrastu (crvena-zelena, narančasta-plava, žuta-ljubičasta).
Boje utječu na dizajn, umjetnost i arhitekturu. Djeluju na naš doživljaj prostora kao i naš karakter. Pa tako teoretičar, slikar i likovni pedagog Itten Johannes u svojoj knjizi Umjetnost boja za žutu boju kaže da je agresivna i borbena te potiče na razmišljanje, dok za plavu boju kaže da budi osjećaj kretanja i opuštanja.
Međutim, kod uređenja interijera birajte boje iste zasićenosti i intenziteta. Uz pastelne tonove i nijanse zidova birajte pastelne nijanse detalja u interijeru. Također sa jakim i intenzivnim nijansama zidova birajte jarke nijanse boja pojedinih detalja u interijeru.
Boja koja je u zadnje vrijeme stekla popularnost i najčešće se koristi u uređenju interijera je siva. Iako siva nije boja jer je nastala miješanjem crne i bijele, a budući da crna i bijela nisu boje već akromatske vrijednosti, tako ni sivu ne možemo nazvati bojom. Bez obzira kako je nastala mi ćemo ju ipak zvati bojom.
Ljubitelji jarkih i šarenih boja zaziru od sivih tonova s pretpostavkom da je siva boja monotona i hladna. Dugo vremena se smatrala dosadnom i banalnom, čak i depresivnom, ali popularnošću skandinavskog stila uređenja ušla je naše interijere na velika vrata. Također, među dizajnerima interijera i namještaja siva boja je omiljena već neko duže vrijeme budući da je elegantna i prikladna za kombiniranje s drugim bojama i tonovima zbog toga što ih dodatno naglašava.
Siva boja utječe na poboljšanje kreativnosti, izaziva dojam sigurnosti, mira i mudrosti, pa se često koristi za uređenje poslovnih prostora, uredskih prostora, radnih soba, kao i raznih umjetničkih radionica. Osim toga, siva boja na zidovima djeluje nenametljivo, pa kao takva osigurava dobru pozadinsku podlogu za namještaj koji s vremenom možete mijenjati, a da pri tom ne morate mijenjati boju zidova. Sivu boju u raznim nijansama možete uskladiti s različitim stilovima uređenja interijera, kako s tradicionalnim, tako s nešto suvremenijim ili naravno sa modernim stilom uređenja.
Kod odabira sivih tonova birajte mat varijante, jer bi sjajni tonovi mogli izgledati metalno i neprirodno.
Sive tonove možete kombinirati u više nijansi istovremeno, od svjetlijih tonova prema tamnijima, ali svakako pazite da ne dominiraju tamniji tonovi kako ne bi pretjerano zatvorili prostor.
Ukoliko volite tamnije nijanse sive isprobajte antracit sivu, koja djeluje glamurozno i elegantno, a istovremeno i dominantno. Antracit je boja koja je izvrsna alternativa crnoj - svjetlija je i manje jaka, pa ćete je lakše uklopiti u interijer. Ukoliko želite prostor u kojem dominira antracit siva boja, svakako odaberite prostor većih dimenzija, sa dovoljno prirodnog svjetla. Međutim, ako je prostor koji se uređuje manjih dimenzija, usredotočite se na dodatke i detalje u antracit sivoj boji. Potražite okvire za slike i ogledala u sivim tonovima, podne i zidne lampe i svjetiljke, vaze i razne ukrase. Na taj način prostoru ćete dati karakter, a antracit siva neće dominirati interijerom.
Kad spominjemo nijansu antracit sive, moram spomenuti da je trenutno vrlo zastupljena u dizajnu namještaja, pa tako sve češće vidimo neodoljive antracit kuhinje u kombinaciji sa prirodnim drvom kao i antracit komode ili trosjede i kutne garniture.
Intenzivne nijanse sivih tonova odlično će istaknuti blagovaonski dio ili dio u dnevnoj sobi, kao i uzglavlje u spavaćoj sobi. Kombinirajte ih bez straha.
Trenutno je zastupljeno parcijalno bojanje zidova sa naglašenim uzorcima pa se možete poigrati sivim nijansama u različitim oblicima.
Ukoliko kombinirate više nijansi sivih tonova u istom prostoru, pokušajte ih kombinirati sa zidnim tapetama, kako bi prostor dodatno oplemenili raznim uzorcima i detaljima.
Također, uz sive zidove možete uskladiti i sive tonove tekstila kao što su tepisi, dekorativni jastuci, zavjese i prekrivači. Na taj način će prostor koji uređujete izgledati toplije bez obzira na količinu sivih tonova u interijeru.
Budući da je siva boja hladna, kako bi izbjegli monoton i hladan izgled interijera kombinirajte ju sa toplim tonovima i nijansama kao što su nijanse žute, oker žute, prljavo roze ili baby roze, te nijansama crvene ili boje cigle. Sivi tonovi odlično će se slagati sa metalima kao što su mesing, srebro i bronca, a naročito dobro pristaju uz elemente i detalje od drveta. Nemojte zaboraviti na zelene ukrasne biljke u vašem interijeru, one će uravnotežiti i dodatno oplemeniti vaš prostor.
Naravno, u sivim nijansama se danas proizvode i koriste razni dekori za interijere kao i oprema, naprimjer: vanjska i unutarnja stolarija kao što su sobna vrata i okviri od prozora, rasvjetna tijela kao što su zidne lampe i lusteri, radijatori i sustavi grijanja, oprema za kuhinju i kupaonicu, hladnjaci, štednjaci i sudoperi…
Sa sivim tonovima su mogućnosti razne i neograničene, a budući da je trenutno vrlo zastupljena u uređenju interijera, siva planira tu i ostati.