Znamo da svjetlost utječe na radnu koncentraciju te fizičko i psihičko zdravlje ljudi, a opet često se dešava da joj ne poklanjamo dovoljno pažnje prilikom uređenja i osmišljavanja izgleda interijera.
Također rasvjeta nije samo dodatna oprema u vašem domu, ona kreira određeni ugođaj u prostoru, a ponekad je i nositelj dizajna u interijeru.
Rasvjetom možemo sakriti neke nedostatke, ali i dodatno naglasiti sve pozitivne karakteristike u prostoru.
Bilo da se radi o prostoru koji je smješten na jug pa najčešće ima prirodno svjetlo tokom cijelog dana, ili je smješten na sjever pa svjetlost u takvu prostoriju ne ulazi direktno, svi eventualni nedostaci danas se mogu riješiti raznim oblicima lampi i žarulja koje mijenjaju izgled vašeg doma i količine svjetlosti u njemu.
Rasvjetu je potrebno planirati od samog početka dizajniranja prostora, posebno kod uređenja kuhinje radi pravilnog osvjetljenja radnih površina. Kuhinjske rasvjete nikad dosta, pa tako možemo osvijetliti radnu ploču, zatvorene ormariće, otvoreni tip ormarića, otok, dno kuhinje…
Postavljanje rasvjete u prostorima s nižim stropom najčešći je izazov. Većina nas živi upravo u takvim stanovima s visinom stropa 240cm, pa ukoliko je rasvjeta nepravilno postavljena smanjuje se vidljivost tamo gdje nam je najviše potrebna, posebno u prostorijama s niskom razinom prirodne svjetlosti.
U takvim slučajevima uvijek je bolje koristiti više izvora svjetlosti kako bi prostorija djelovala otvorenije i prozračnije.
Postoje tri glavne vrste rasvjete: središnja rasvjeta (to je ukupna svjetlost u prostoriji), fokusirano osvjetljenje (to je ciljano osvjetljenje za određene aktivnosti) i dekorativno osvjetljenje (koje se koristi za stvaranje raspoloženja i atmosfere)
Potrebno je definirati pozicije postavljanja rasvjete, pa tako rasvjeta može biti zidna, stropna ili podna. Također može osvjetljavati unutrašnjost ormara ili naglašavati neke izložene predmete na polici ili zidu.
Prilikom uređenja prostorije uvijek započinjemo sa glavnim izvorom svjetlosti tj. središnjom rasvjetom, a to je stropna rasvjeta koja daje raspršeno središnje svjetlo. Ova vrsta osvjetljenja treba biti jača kako bi mogla osvijetliti cijelu prostoriju. To mogu biti plafonjere, reflektori, lusteri ili viseće svjetiljke. Prilikom odabira vodite računa o veličina rasvjetnih tijela u odnosu na veličinu prostorije. Koju ćete stropnu rasvjetu odabrati ovisi o stilu uređenja interijera. Lustere možemo smjestiti u veće prostorije koji je uređen u glamuroznom ili rustikalnom stilu, dok plafonjere, viseće svjetiljke, te ugradbenu rasvjetu češće koristimo u modernom, minimalističkom ili skandinavskom stilu uređenja interijera. Reflektori se najčešće koriste u industrijskom stilu uređenja ili u poslovnim prostorima, a rasvjetu sa sjenilima od tekstila ili cvjetnim uzorcima češće koristimo u shabby chic i vintage stilu.
Nakon što smo odredili izgled i lokaciju glavne rasvjete, možemo odabrati fokusnu rasvjetu kojom ćemo ciljano osvijetliti pojedine dijelove prostorije. Viseće svjetiljke su idealne za neke ključne lokacije. Nećete pogriješiti ako ih postavite iznad kuhinjskog šanka ili otoka, blagovaonskog stola ili pak noćnih ormarića. Može vam se činiti da će dodatno zatvoriti prostor, međutim viseće svjetiljke osvijetlit će ono što je bitno u prostoriji, a pritom nikome neće smetati.
Još nam samo preostaje dekorativno osvjetljenje kao što su podne svjetiljke, stolne svjetiljke zidne svjetiljke i led trake. Podne i stolne svjetiljke omogućavaju nam suptilno i intimno svjetlo, vrlo su praktičan izbor jer ih je moguće premještati i usmjeravati po potrebi. Zidne svjetiljke su najčešće male i elegantne i služe kao diskretan ukras u interijerima, ali itekako mogu optički promijeniti proporcije prostorije npr. svjetlost usmjerena prema stropu vizualno će povećati prostoriju. Uz LED trake također možemo utjecati na izgled prostorije, mali prostori mogu se učiniti većima nego što jesu ukoliko ugradimo led trake u ugradbene police, stubišta, zavjese, velike zidne fotografije i ogledala. Danas možemo pronaći LED rasvjetu koja je jednostavna za montažu i ugradnju, a dodatna prednost je dugovječnost proizvoda kod svakodnevnog korištenja.
Ukoliko ste u mogućnosti nije loše postaviti dimabilnu rasvjetu, kako biste mogli regulirati intenzitet svjetlosti ovisno o ugođaju i situaciji. Prigušena svjetlost u prostoriji je svakako dobrodošla u trenucima kada se želite opustiti.
Kada pričamo o rasvjeti ne možemo zaobići i vanjsku rasvjetu u vašim okućnicama, dvorištima, stazama oko kuće ili kao dodatnu rasvjetu uz stepenice. Vanjska rasvjeta uvodi suptilnu opuštajuću i pomalo romantičnu atmosferu u vaš vrt ili dvorište tokom večernjih sati ili nakon što padne mrak. Kao dobro i ekonomično rješenje koriste se solarne svjetiljke montirane duž vrtnih staza, dok su svjetiljke na senzor često i praktično rješenje.
Vanjske zidne svjetiljke i reflektori osvjetljavaju fasadu kuće i svih dodatnih objekata u blizini kuća. Koriste se na balkonima, terasama i pored ulaza u kuću, a preporuka je da imaju senzor pokreta. Podne ugradbene svjetiljke osim što osvjetljavaju put i povećavaju sigurnost kretanja po mraku stvaraju nenametljivu svjetlost koja se raspršuje u tlo, pa čini prilaz u vrt i oko kuće još atraktivnijim. Posljednjih nekoliko sezona ova podna ugradbena rasvjeta jedna je od glavnih trendova u uređenju okućnica.
Ukoliko si želite olakšati život odaberite SMART rješenja za vaš dom. Jednostavnim pritiskom na dugme upravljate rasvjetom pomoću daljinskog upravljača ili aplikacije, a jednom kad se udobno smjestite u vaše naslonjače ili ležaljke uz pametnu rasvjetu ne morate ustajati nego samo uživati.