Uređenje dječje sobe popriličan je izazov. Dobro se pripremite i informirajte, kako ne biste radili pogreške zbog kojih ćete kasnije žaliti.
Dječja soba je prostor u vašem domu koji se najčešće mijenja, bilo da se radi o djetetu predškolskog uzrasta, prvašiću ili tinejdžeru, konstantno je potrebno iznova ju mijenjati, preuređivati i prilagođavati prostor njihovim potrebama. Taman kada pomislite da ste uredili i opremili dječju sobu, dijete odraste u tinejdžera i potrebne su nove izmjene u prostoru.
Kod opremanja i uređenja dječje sobe sigurnost i funkcionalnost su na prvom mjestu. Izgled prostora ovisi o vašem osobnom stilu i budžetu, barem u prvim godinama djetetovog odrastanja. Kada djeca malo porastu najčešće imaju svoje želje i ideje oko uređenja svoje sobe te odabira boja i detalja.
Prilikom uređenja dječje sobe najčešće nailazimo na problem malenih i uskih prostorija, pa je potrebno dobro organizirati i izmjeriti prostor, kao i pažljivo birati i planirati namještaj koji želite smjestiti u prostor. Izmjerite dimenziju sobe, također izmjerite dimenzije prozora i vrata te odredite njihovu poziciju na zidovima, bitno je da izmjerite i visinu sobe ukoliko kupujete krevete na kat. Nikako ne želite da vam djete udari glavom u plafon prilikom ulaska u krevet.
Potrebno je da dječja soba bude opremljena i uređena na način da se djetetove aktivnosti kao što su odmor i spavanje, učenje, čitanje, igra, odijevanje i druženje sa prijateljima mogu u njoj odvijati što ugodnije.
Nećete pogriješiti ukoliko se odlučite za izradu namještaja po mjeri, tada imate namještaj idealnih dimenzija koji se veličinom prilagođava vašem prostoru. Na taj način možete organizirati dječju sobu da bude maksimalno funkcionalna i personalizirana. Također, možete kombinirati i već gotove elemente i namještaj koji je kasnije lako zamjeniti.
Prilikom uređenja dječje sobe pokušajte podijeliti prostor na zone: zona spavanja, radna zona i zona za druženje i igru.
Krenite sa zonom spavanja, to je osnovna i najvažnija zona, pa joj posvetite najviše pažnje i odvojite najveći dio budžeta.
Najčešća rješenja za uređenje dječje sobe su kreveti na kat, ormari s mostom iznad kreveta, te razne rasklopne i izvlačne varijante pomoćnih ležaja, ladica i stolova. Idealna su rješenja za male prostorije sa više djece, a neki od njih imaju varijantu izvlačnog trećeg pomoćnog kreveta, ukoliko prijatelji odluče prespavati. Dječji krevet treba imati odgovarajuću zaštitnu ogradu kao i odgovarajući kvalitetan madrac, a pritom nemojte zaboraviti na odgovarajuće podnice. Tinejdžeri su posebna priča, oni su već dovoljno veliki da znaju što žele, ali svakako je potrebno da imaju kvalitetan krevet i madrac kako bi bili odmorni za sve dnevne aktivnosti i učenje.
Zona za učenje ili radna zona neizostavni je dio svake dječje sobe, bilo da se radi o djetetu predškolskog uzrasta koje voli crtati, bojati ili slagati razne igračke, ili djetetu školskog uzrasta koje svakodnevno rješava školske zadatke. Osigurajte im radni stol dovoljno velik da na njega stane sav pribor, knjige, bilježnice kao i računalo. Možete odabrati radni stol i stolicu koji se mogu podešavati kako biste ih mogli koristiti duže vremena. Svakako obratite pažnju na rasvjetu, ima li soba dovoljno dnevne svjetlosti ili je potrebna dodatna zidna, stropna ili stolna rasvjeta. Namještaj s više funkcija ili modularni namještaj je uvijek dobro rješenje.
Ostaje nam zona za druženje i igru. Pripremite pod za dječju igru. Podovi su tvrdi i grubi, pa čak i ako postoji podno grijanje potrebno je odabrati tepih ili podnu podlogu koja se lako održava, a pruža sigurnost i udobnost prilikom igre i kretanja. Razmislite o spremištu za igračke i slikovnice, ostali pribor za vrtić i školu kao i knjige. Biblioteka je odlično rješenje za odlaganje stvari ukoliko imate prostora u dječjoj sobi, međutim i zidne police mogu biti dobro rješenje.
Sobe za djevojčice i dječake uvelike se razlikuju bojom i sadržajem, međutim možete odabrati univerzalne boje i namještaj s kojim nećete pogriješiti i koji će odgovarati za oba spola.
Odaberite zavjese koje mogu zamračiti prostoriju dok dijete spava tokom dana i neku laganiju prozračnu koju možete nesmetano koristiti dok se dijete igra ili uči. Zavjese za dječje sobe možete izabrati u različitim bojama i uzorcima kako bi dodatno oplemenili prostor i učinili ga zanimljivijim.
Ostavite neke zidove slobodne za kreativnost, možete ih obojiti u posebnu perivu boju, kako bi djeca po njima mogla šarati i crtati kredom ili im mogu služiti kao radna ploča. Nemojte pretjerivati sa namještajem i detaljima.
Prilikom uređenja dječje sobe bitni su i personalizirani detalji, njihova postignuća: diplome, medalje, crteži…, jer sve to odražava uspjeh i karakter djeteta.
Omogućite djetetu da sam može dohvatiti odjeću u ormaru ili na vješalici, igračke ili knjige sa polica koju su mu potrebne. Prilagodite visinu polica, vješalica i ladica a pritom pazite na njihov oblik i veličinu kako biste im omogućili sigurno korištenje bez ozljeda.
Ukoliko uređujete sobu za novorođenče raspored je vrlo jasan i svima poznat. Potreban vam je krevetić za bebe, stol za prematanje, komoda s ladicama za odlaganje svih potrebnih stvari za njegu male bebe i naravno za odlaganje pelena. Budući da ćete u prvim godinama djeteta dosta vremena provoditi u dječjoj sobici poželjno je da vam sve bude dobro organizirano i na dohvat ruke.
Krevet za bebe treba biti podesiv po visini ako je moguće, a bilo bi dobro i da je madrac antialergijski, dok je za posteljinu preporučljivo da je od prirodnih materijala.
Bebama su zanimljive zidne naljepnice jarkih boja u raznim oblicima koje se lako postavljaju, ali i uklanjaju. Kod odabira boja za zidove birajte krem i pastelne nijanse, kako ne biste dodatno opteretili prostor.
Uređenje dječje sobe još je zahtjevnije ukoliko sobu dijeli dvoje djece. Bez obzira radi li se o djeci istog spola ili različitog kao i različitog uzrasta, bitno je da svakom djetetu osigurate njegov dio sobe te poštujete njegove želje i privatnost. Na više načina možete vizualno razdvojiti prostor. Možete sobu obojiti u dvije različite boje i tako stvoriti dvije zone ili možete postaviti otvorene police ili pregrade između kreveta. Također, možete podijeliti prostor paravanom ili zavjesom interesantnog uzorka. Možete pronaći i ormare koji imaju otvore i vratnice s obje strane, pa se mogu postaviti u sredinu prostorije i na taj način vizualno razdijeliti prostor. Različiti detalji i dekori dodatno će naglasiti da se radi o dva različita prostora.
Kad opremate i uređujete dječju sobu svakako za savjet i mišljenje pitajte svoje dijete, oni imaju najzabavnije i najkreativnije ideje i sigurno žele sudjelovati u uređenju svoje male oaze, jer na koncu dječja soba bi trebala biti ugodno i sigurno mjesto za vaše mališane.